reklam

evde saç bakım önerileri

ADIM ADIM BAKIM ÖNERİLERİ resim 1 bakım için yapmanız gerekenler 1. Çıt çıt tak! Saçlarının istediğin an uzun, istediğin an kısa... thumbnail 1 summary

ADIM ADIM BAKIM ÖNERİLERİ


resim 1

bakım için yapmanız gerekenler

1. Çıt çıt tak!

Saçlarının istediğin an uzun, istediğin an kısa olması hoşuna gider mi? Öyleyse saçlarına çıt çıt takmayı deneyebilirsin! Birkaç parça halinde satılan bu çıt çıtlar, saçlara kolayca takılıp çıkarılabiliyor. Tek yapman gereken saçlarını taramak ve çıt çıtları saçlarının alt kısımlarına yerleştirmek! Tabii bir başka dikkat etmen gereken şey de, çıt çıtlarına iyi bakmak. Kolayca karışıp kopabilen çıt çıtlarını düzgün bir şekilde muhafaza etmeli, fazla karıştırmadan taramalısın.

2. “Kaynak” dene!

Bir başka saç uzatma yöntemi de kaynak yaptırmak. Saç tutamlarına ilave edilen yeni saçlara “kaynak” işlemi adı veriliyor. Kaynak, sadece saçları uzatmakla kalmıyor, daha gür ve hacimli durmalarını da sağlıyor. Yalnız çıt çıt yönteminden biraz farklı... Kaynak yöntemi için saatlerce kuaförde zaman harcaman gerekiyor. Çünkü her bir saç teli birbirine tek tek ekleniyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre bazı postişlerin uzun süre kullanılması, çeşitli hastalıklara da yol açıyor.

3. Düzleştir

Saçlarının dalgalı ya da kıvırcık olmasından şikayetçiysen ve haftada bir kuaförün yolunu tutup fön çektiriyorsan, sana bir önerimiz var! Düz olmayan dalgalı ya da kıvırcık saçların, düz bir hale getirilmesi işlemine defrize deniliyor. Saçlarına ilaç ve şampuanlarla bakım yapıldıktan sonra 10-20 dakika arası bekleniyor ve krem düzleştiricisi sürülüyor. Ardından saçların durulanıyor ve fön çektirmeden gelişi güzel kuruttuğunda bile düz olmaları sağlanıyor. Son olarak da saçını seramik maşalarla düzeltip bu haldeyken sabitleştirici losyonlar sürülüyor. Böylece düzleştirdiğin saçlarını daha uzun süre kullanabilme şansınız var.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ DURDURMAK İÇİN

saç dökülmesine bitkisel çözüm

Saçlarınız dökülüyorsa ve durdurmak istiyorsanız, aşağıdaki formüllerden birini deneyin, elde edeceğiniz suyu, saçlarınıza iyice yedirin.
-Akhuş ağacının taze suyu,
-Latinçiçeği özsuyu (ya da bu bitkinin yapraklarıyla fincan başına üç-beş tutam hesabıyla hazırlanacak demlemesi)
-Isırganotu demlemesi (bir fincana üç tutam)
-Lavanta çiçeği yaprak ve çiçeklerinden hazırlanacak demleme (bir fincana dört tutam)
-Gül taç yaprakları demlemesi (bir fincana beş tutam)
-Eşit ölçülerde olmak üzere limon, servi ağacı, ardıç ağacı, biberiye, adaçayı ve kekik karışımı yağlı losyon
-Eşit ölçülerde adaçayı ve iyi bir romla hazırlanacak losyon
-Bir fincana iki tutam küçük papatya ve çöven karışımı bir demlemeyle saç derinize friksiyon yapın.
-60derecelik yarım litre alkol içine latinçiçeğinin yaprak, çiçek ve tohumları karışımından bir avuç atın; bir gece emiştirmeye bırakın, saçlı derinize bununla friksiyon yapın.
-Bir tutam dulavratotu (bitkinin tümü), üç tutam ısırgan otu yaprağı, üç tutam ada çayı yaprak ve çiçeği, üç tutam çördük otu, iki tutam mercanköşk karışımını bir litre suda kaynatıp saçlarınıza friksiyon yapın.
SAÇINIZ KEPEKLENMEMESİ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER
1.Bir fincan suya, dört tutam dulavratotunu ekleyerek demleyin. Ve saçlarınıza yedirin. Aynı zamanda bu karışımdan içerseniz, etkisini artırırsınız.
2.Isırgan otunu ezerek elde edeceğiniz bitki suyunu saçlarınıza yedirin.
SAÇ RENGİNİ KOYULAŞTIRMAK İÇİN ŞU İŞLEMİ YAPIN
Saçınızın rengini koyulaştırmak istediğinizde yapabilecekleriniz şunlar:
1.Pırasanın yeşil yapraklarından 3 avuç alarak, 1 litre suya atıp kaynatın.
2.Çay ve soğan kabuğundan güçlü bir demleme yapın.Şampuandan sonra bu iki yöntemden hangisini seçiyorsanız, saçınızı o suyla durulayın.
SAÇ RENGİNİ BİTKİSEL AÇMA YOLU
Saç renginizi açmak istiyorsanız ama boyaların yan etkilerinden kaçmak istiyorsanız, sihirli bitkilerden faydalanın.
Malzemeler-1 lt. su-5-6 baş küçük papatya çiçeği-5-6 tutam  papatya (bitkinin tümü)Hazırlanışı Tüm malzemeleri 10 dakika kaynattıktan sonra demlenmeye bırakın.
Uygulama Saçınızı şampuanladıktan sonra bu suyla saçlarınızı durulayın. Suyla durulamadan, bu karışımla, kurumaya bırakın. Saçlarınız dilediğiniz renge ulaşıncaya dek, bu işlemi bir kaç kez tekrarlayın.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder